içinde ,

Warner Bros., Just Mercy Filmini George Floyd Cinayetinin Ardından Ücretsiz Erişime Açtı

Warner Bros., tüm dünyada yankı uyandıran George Floyd cinayetinin ardından, sistematik ırkçılığa ışık tutan Just Mercy filmini haziran ayı boyunca ücretsiz erişime açtı.

George Floyd‘un polis tarafından acımasızca öldürülmesinin ardından ABD’nin dört bir yanında protestolar düzenlenirken, çığ gibi büyüyen bu tepki diğer ülkelere de yansıdı ve Floyd’un öldürülmesi sistematik ırkçılığa karşı insanları yeniden bir araya getirdi. Yeniden diyoruz çünkü ne yazık ki Floyd, siyah olduğu için polis tarafından hedef alınan ve acımasızca öldürülen ilk kişi değil ve muhtemelen son kişi de olmayacak. George Floyd’dan önce, Eric Garner, Tamir Rice, Oscar Grant… gibi isimlerle maalesef bu liste uzayıp gidiyor.

George Floyd’un öldürülmesinin ardından sinema ve televizyon dünyasından da pek çok isim tepkisini dile getirirken, Warner Bros., yaşanan bu olayın arkasında yatan sistematik ırkçılığı gözler önüne seren filmlerden biri olan Just Mercy‘yi ücretsiz erişime açtı. Warner Bros. tarafından yapılan açıklamada, filmin haziran ayı boyunca ABD’de VOD platformlarında ücretsiz izlenebileceği duyuruldu.

Just Mercy Filmi, Bryan Stevenson’ın Gerçek Hayat Hikayesini Ekrana Taşıyor

Geçtiğimiz yıl vizyona giren ve her ne kadar ödül sezonunda beklenen etkiyi yaratamamış olsa da beğeniyle karşılanan Just Mercy, kâr amacı gütmeyen Equal Justice Initiative (Eşit Adalet Girişimi) organizasyonun kurucusu Bryan Stevenson’ın gerçek hayat hikâyesini ekrana taşıyor. Film, kusurlu bir hukuk sisteminde adalet için savaşan yetenekli bir avukat olan Bryan Stevenson’ın gerçek hikâyesine odaklanıyor. Aynı zamanda cinayetin işlendiği sırada, etrafında pek çok tanığın olduğu bir barbekü partisinde bulunmasına rağmen bir türlü suçsuzluğunu kanıtlayamayan ve işlemediği bir cinayet yüzünden kısa bir yargılanma sürecinin ardından ivedilikle ölüm cezasına çarptırılan Walter McMillian‘ın hikâyesini de derinlemesine inceliyor.

Destin Daniel Cretton‘ın yönettiği filmde Bryan Stevenson’ı Michael B. Jordan, Walter McMillian’ı ise Jamie Foxx canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda Jordan ve Foxx’a Brie Larson, Rob Morgan, Tim Blake Nelson, Rafe Spall, O’Shea Jackson Jr. gibi isimler eşlik ediyor.

Kaynak: The Playlist

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Netflix Türkiye Haziran Ayı Programı

J.J. Abrams ve Bad Robot’tan Irkçılık İsyanı: ‘Yeter Artık!’