içinde , ,

Usta Oyuncu Sümer Tilmaç’ı, Ölümünün 5. Yılında Saygıyla Anıyoruz

Kariyeri boyunca Ayhan Işık, Aliye Rona, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Adile Naşit ve Hulusi Kentmen gibi ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan usta oyuncu Sümer Tilmaç’ı, ölümünün 5. yılında saygıyla anıyoruz.

Süper Baba, Reis Bey, Kuruluş Osmancık ve Osmanlı Cumhuriyeti adlı yapımlardaki rolleriyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına giren Sümer Tilmaç, canlandırdığı karakterlerle izleyicilerin gönlünde yer edindi. Giritli memur bir baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olarak, 15 Temmuz 1948’de Malatya’da dünyaya gelen başarılı karakter oyuncusu Tilmaç, 1964’te Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı.

MÜNİR ÖZKUL VE GAZANFER ÖZCAN’IN ÖĞRENCİSİ

İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan 1968’de mezun olan sanatçı, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan’ın öğrencisi olarak yetişti ve kariyeri boyunca Türk tiyatrosu ve sinemasının sevilen isimleriyle aynı sahnede buluştu.

Yaptığı bir açıklamada anne ve babasının da tiyatroya çok meraklı olduğunu aktaran Tilmaç, “Her yerde mutlaka bir oyun oynuyorlardı. Annem bana hamileyken ben sahneye çıkmışım. O yüzden sahne hayatım biraz daha fazla” ifadelerini kullanmıştı.

210’DAN FAZLA DİZİ VE FİLM İLE 60 TİYATRO ESERİNDE ROL ALDI

Sümer Tilmaç, yaşamı boyunca 60 tiyatro oyununda sahne aldı. Sadık Şendil tarafından yazılan Yedi Kocalı Hürmüz eserinde de rol alan usta oyuncu, yine Şendil’in kaleme aldığı Kanlı Nigar oyununda ise başrolleri Münir Özkul ve Altan Karındaş ile paylaştı.

“Oyunculuk konusunda en fazla etkilendiğim kişi Münir Özkul oldu” diyen Tilmaç, televizyonun hayatın içine girmesiyle sinema ve televizyonda da görünmeye başladı. Sanatçı, televizyonun ilk çıktığı yıllarla ilgili hatıralarını şu sözlerle aktarmıştı: “1960’lı yıllarda Çalışma Bakanlığı bizi Almanya’ya göndermişti. Biz o zamanlar televizyonu filmlerde görüyorduk. Otel lobisinde rengarenk bir televizyon, akvaryum gibi. Dokuz kişi karşısına oturduk. İlk defa televizyonla karşılaşıyoruz. Fakat bizim anlayamadığımız tuhaflıklar vardı. Meğerse bir Alman, arkamızdan elinde kumandayla kanal değiştiriyormuş. Bu durumda Kızılderili kabilesi gibi televizyonun içine düştük. Daha sonra bu işi yapmaya başladık.”

Tony Curtis ve Anthony Quinn ile Paralı Askerler isimli filmde de rol alan sanatçı, “Almanların, İtalyanların, Fransızların filmlerinde oynadım. Biraz beynelmilel bir halimiz var. Uluslararası başarının bize bir şey katacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunmuştu. Başarılı oyuncu, vefat edene dek 210’dan fazla dizi ve filmde rol aldı.

 “BU İŞİ YAPMAYA GELENLERDENİZ”

Usta Oyuncu Sümer Tilmaç kendisine hep, “Anılarını yazar mısın?” diye sorulduğunu aktararak, “Ben de onlara hep şöyle bir cevap verdim: ‘Yazmak yerine sahnede bunu anlatmak istiyorum.’ İyi ki de öyle demişim, iyi ki de öyle yapmışım” demişti. Karakter oyuncusu olarak canlandırdığı her rolle akıllarda yer edinen sanatçı, katıldığı bir televizyon programında ise oyunculuğun emek işi olduğuna işaret ederek şunları kaydetmişti: “Benim de hoşuma giden, unutamadığım filmler hangileri diye sorduklarında, ‘Para alamadığım filmler.’ diyorum. Bizim kaderimizde böyle bir şeyler var. Biz bu işten para kazanmaya değil, bu işi yapmaya gelenlerdeniz. Bunu da yüreklilikle söylüyorum. Tabii ki hayatımızı idame ettirmek anlamında para kazandığımız işler de oluyor.”

SÜMERCE OYUNUNDA YAŞAMINI ANLATTI

Hayat hikayesini eğlenceli bir dille kaleme alan Tilmaç, vefatından kısa bir süre önce, Sümerce adlı komedi oyununu sanatseverlerle buluşturdu. Sahnedeki 50. yılını Sümerce ile kutlayan sanatçı, oyuna ilişkin şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Anılar, yaşanmışlıklar enteresan. Bir şeyler kötüymüş gibi yaşanıyor fakat aradan zaman geçtiğinde mizah oluyor. Bizim de öyle oldu. Bir zamanlar meşakkat diye yapılan her şeyi, bugün bakıldığında aradan geçen zaman içinde çok başka noktalarda düşünmeye başlıyorsunuz. O da çok güzel oluyor.”

12 HAZİRAN 2015’TE KALBİNE YENİLDİ

Sümer Tilmaç, 2010’da vizyona giren, Murat Şeker’in yönetmenliğini üstlendiği Çakallarla Dans’ın ardından aralarında İkizler Firarda, Şenlikname: Bir İstanbul Masalı, Pak Panter’in de olduğu filmlerde rol aldı. Sanatçı vefat ettiği yıl ise Polis Akademisi: Alaturka ile Zilin Sesi filmleri için kamera karşısına geçti. Katıldığı bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu 12 Haziran 2015’te hayatını kaybeden sanatçının cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yüzlerce projede yer alıp, iyi ve kötü karakterleri başarıyla canlandıran ve gönlümüzde ayrı bir yeri olan Usta Oyuncu Sümer Tilmaç’ı, 5. ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

 

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Pandemik Polisiye: Gün On4

Hakan Muhafız 4. Sezon Fragmanı Yayınlandı