içinde ,

TENET Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet için heyecanlı bekleyişimiz sürerken, film hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Bilgilerden önce yukarıdaki frame’den, filmin altyazılı resmi fragmanını izleyebilirsiniz.

Memento, The Prestige, Batman Trilogy, Inception, Interstellar gibi filmleri sinema dünyasına kazandıran Christopher Nolan, bu yıl yeni filmi TENET ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Kendi jenerasyonunun en önemli sinemacıları arasında yer alan Nolan’ın imzasını taşımasıyla, bu yılın belki de en heyecan verici ve akılda kalıcı filmi olacak olan Tenet hakkında bilinmesi gerekenlere şimdiden bir göz atmakta fayda var.

TENET Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Oyuncu Kadrosu

Filmin başrollerinde, John David Washington ve  Robert Pattinson yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Washington ve Pattinson’a Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh, Clémence Poésy, Dimple Kapadia, Himesh Patel, Martin Donovan, Andrew Howard ve daha önce pek çok filmde Nolan ile çalışan Michael Caine eşik ediyor.

 

Kamera Arkası

2005’te vizyona giren Batman Begins’ten beri çektiği tüm filmlerde usta kurgucu Lee Smith ile çalışan Christopher Nolan, Tenet’te ise farklı bir kurgucu ile çalıştı. Nolan’ın, Sam Mendes imzalı 1917 ile meşgul olduğu için projede yer alamayan Lee Smith’in yerine seçtiği isim Jennifer Lame oldu. Frances Ha, While We’re Young, Mistress America, Marriage Story gibi Noah Baumbach filmlerinin kurgucusu olarak tanınan Jennifer Lame, son yıllarda Manchester by the Sea ve Hereditary gibi sevilen filmlerin kurgusunu yaparak övgü toplamayı başardı.

Yeni filmi için 14 yıl sonra farklı bir kurgucu ile çalışacak olan Nolan, aynı zamanda filmin bestelerini de son yıllarda çalıştığı Hans Zimmer yerine Ludwig Göransson‘e emanet ediyor. Göransson, son dönemde Creed, Creed II ve Black Panther gibi filmlerin müziklerine imza atmıştı.

Görüntü yönetmeni olarak ise daha önce Interstellar ve Dunkirk filmlerinde Nolan ile çalışan, aynı zamanda Let the Right One In, Her, Ad Astra gibi filmlerin de görüntü yönetmeni olan Hoyte Van Hoytema Nolan’ın yanında bulunuyor.

 

‘TENET’ Ne Anlama Geliyor ve Filmin Hikayesi

Christopher Nolan’ın yeni filminin hikâyesi sır gibi saklanıyor olsa da, prodüksiyona yakın kaynaklar, Tenet’ın uluslararası bir casusluk hikâyesine odaklanan epik bir aksiyon filmi olacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan ilk fragman bu açıklamanın kısmen doğru olduğunu gösterirken, 3. Dünya Savaşı’nı durdurmaya çalışan bir casusa odaklanan hikâyenin bundan çok daha karmaşık olacağını ortaya çıkardı. İlk fragmanda fizik kurallarının anlamını yitirdiği aksiyon sahneleri ve zaman akışında yaşanan kırılmalar Inception filmini hatırlattı bizlere. Filmde rol alan Aaron Taylor-Johnson’ın Nolan’ın bu filmle sinemanın sınırlarını zorladığını söylemesi, bu filmin, Inception filminden daha da ileri bir noktaya giderek birçok şeyi zorlayacağının göstergesi oldu.

Tenet, kelime olarak “doğru olduğuna inanılan bir inanç, bir doktrin” anlamına geliyor ve genelde bir örgütün ya da bir hareketin üyeleri tarafından inanılan bir değeri temsil ediyor. Kelimenin bir diğer dikkat çekici özelliği ise bir Palindrom olması. Yani baştan başlayarak okunduğunda da sondan başlayarak okunduğunda da aynı kelime olması. Tenet ayrıca bilinen en eski palindromlardan biri olan Sator Karesi’nin merkezinde yer alan kelime olmasıyla da dikkat çekici bir isim tercihi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Çekimler

Filmin geçtiğimiz yılın mayıs ayında başlayan çekimleri, yedi farklı ülkede gerçekleşti. Film ekibi çekimler için Danimarka, Estonya, Hindistan, İtalya, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD’yi ziyaret etti. Filmin dünyanın dört bir yanındaki yedi farklı ülkede çekilmiş olması, Tenet “uluslararası bir aksiyon filmi” olacağı yönündeki açıklamaları destekliyor.

 

Bütçe

Nolan’ın 70mm ve IMAX kameralar kullanarak çektiği Tenet’ın prodüksiyon bütçesinin 205 milyon dolar olduğu belirtiliyor. 250 milyon bütçeyle çekilen ve 1 Milyar doların üzerinde hasılat yapan The Dark Knight Rises, Nolan’ın en pahalı filmi olarak yerini koruyor. Ancak herhangi bir seriyle bağlantısı olmayan, özgün bir projeye 205 milyon dolar bütçe ayrılmış olması Tenet’i, Nolan’ın orijinal bir fikirden yola çıkarak çektiği en pahalı filmi yapıyor.

Warner Bros.’un tanıtımı için 100 milyon dolar ayırdığı Tenet’in, son derece büyük prodüksiyonlara ve görsel efektlerin yoğun şekilde kullanıldığı etkileyici sahnelere sahip olan Inception (160 milyon $) ve Interstellar (165 milyon $)’dan bile daha büyük bir bütçeye sahip olması, Nolan’ın bugüne kadarki en iddialı fikriyle ve filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlandığını gösteriyor.

 

Vizyon Tarihi

Christopher Nolan’ın nasıl bir iş ortaya koyduğunu görmek için heyecanla beklediğimiz Tenet’in 17 Temmuz’da vizyona gireceği açıklanmıştı. Co-vid19 salgını sebebiyle sinema salonlarının kapanmasının ardından filmlerin birçoğu ya 2020 yılı sonuna ya da önümüzdeki yıla ertelenmişti. Christopher Nolan filmin 17 Temmuz’da vizyona girmesi konusundaki ısrarını sürdürüyor ve Warner Bros. yönetmenin isteğinin kabul edilebilir bir durum olduğunu açıklamıştı. Filmin hakkındaki nihai karar bu hafta içi (11-17 Mayıs) verilecek. Film ve vizyon tarihinin netleşmesi için heyecanlı bekleyişimiz devam ediyor. Film hakkındaki tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

C. Nolan 17 Temmuz’da Israrcı, WB Kararı Bu Hafta Verecek

Collider’a Göre 21. Yüzyılın En İyi 25 Bilim-Kurgu Dizisi