içinde ,

Tenet: Bir “Kuantum Soğuk Savaş Filmi”

Tenet filminin yapım sürecine ışık tutan kitabın The Secrets of Tenet: Inside Christopher Nolan’s Quantum Cold War adını taşıması, heyecanla beklenen yapımın bir “kuantum soğuk savaş filmi” olacağını gösterdi.

Bu yılın en heyecan verici filmlerinden biri olan, Christopher Nolan imzalı Tenet‘in, Co-Vid19 salgını dünyanın dört bir yanında sinema salonlarının kapatılmasına neden olunca, planlandığı gibi 17 Temmuz’da vizyona girip giremeyeceği belirsiz bir hâl aldı. Christopher Nolan’ın Tenet’in sinemaları yeniden canlandıran film olması konusunda ısrarcı olduğu, Warner Bros.’un da yönetmenin bu isteğini kabul edebileceği konuşuluyor. Vizyon tarihi bu hafta içinde netleşecek olan ve adeta bir sır perdesi ardında çekilen film hakkında yeni detaylar ortaya çıktı.

Christopher Nolan’ın 70mm ve IMAX kameralar kullanarak çektiği Tenet’in ortaya çıktığı ilk dönemde filmin, uluslararası bir casusluk hikâyesine odaklanan epik bir aksiyon filmi olacağı açıklanmıştı. Ancak bunun dışında filmin konusuyla ilgili herhangi bir detay paylaşılmadı. Filmden geçtiğimiz aylarda yayınlanan ilk fragman ise zaman akışında yaşanan kırılmaların ve fizik kurallarının anlamını yitirdiği aksiyon sahnelerinin de filmin bir parçası olacağını gösterdi.

Tenet için tanıtım çalışmalarını sürdüren Warner Bros., filmin yapım sürecine ışık tutan ‘The Secrets of Tenet: Inside Christopher Nolan’s Quantum Cold War’ kitabını Amazon’da ön siparişe sundu. Gerek kitabın adı, gerekse Amazon’da yer alan açıklaması, Nolan’ın yeni filminin bir “kuantum soğuk savaş filmi” olacağını gösteriyor.

Christopher Nolan İmzalı Tenet, Bu Hafta Açıklanacak Vizyon Tarihi Değişmezse, 17 Temmuz’da Vizyona Girecek

Kitabın açıklamasında Tenet’ten “izleyicilerin yıllarca karmaşık detayları hakkında konuşacağı kadar özgün, akıllara durgunluk verecek bir casusluk filmi” olarak söz ediliyor. Nolan’ın zamanı büken bu filminin gelecekte olduğu gibi geçmişte de izleyicilerin aklında yer edeceğinin söylenmesi, filmde sadece anlık zaman kırılmalarının değil, geçmişe yolculuğun da yer alabileceğini gösteriyor.

Kuantum soğuk savaş filmi” tanımı, fragmandaki 3. Dünya Savaşı’nı durdurma repliğiyle birleşince, filmde bizi nasıl bir hikâyenin beklediği hakkında daha net bir fikre sahip olmamızı sağlıyor. Görünen o ki casus filmlerine yeni bir yorum getiren Tenet, nükleer felaketin yerine kuantum teknolojileri ile ilgili kaygıları koyuyor ve hikâyesini buradan yola çıkarak şekillendiriyor.

Ayrıca, büyülü olduğuna inanılan Sator Karesi‘nin tam ortasında bulunan kelime olan Tenet, sadece tek bir açıdan değil, birçok açıdan farklı konuları birleştirerek, fazlasıyla geçmişe ve geleceğe dayanan, karmaşık yapılı bir film olacağa benziyor. Bu hafta içi Warner Bros.’un yapacağı net vizyon tarihi açıklamasını heyecanla beklerken, böyle bir kitabın çıkması da heyecanları fazlasıyla arttırmış durumda.

Film ile ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: ScreenRant

Kitap Ön satış: Amazon

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

İstanbul Film Festivali, Türkiye’de İlk Kez İzlenecek 15 Filmlik Bir Seçkiyi Sinemaseverler ile Buluşturacak

Demir Demirkan’dan Karantina Sürprizi: Deli Hayaller