içinde ,

‘Tenet’ Amerika’dan Önce Türkiye’de Vizyona Giriyor

Christopher Nolan’ın heyecanla beklenen ve pandemi sebebiyle sürekli ertelenmek zorunda kalan yeni filmi Tenet’in Amerika’dan önce vizyona gireceği ülkeler ve tarihi belli oldu.

Bu yılın en heyecanla beklenen filmleri arasında yer alan ve dünyanın dört bir yanında kapılarını yeniden açan veya açmaya hazırlanan sinema salonlarının umutlarını bağladıkları Tenet, rötarlı da olsa sonunda sinemaseverlerle buluşuyor.

Hatırlayacağınız gibi neredeyse tüm filmlerin ertelendiği dönemde Warner Bros., Christopher Nolan‘ın da ısrarıyla Tenet’ın vizyon tarihinde bir değişiklik yapmamış, film uzun süre 17 Temmuz’daki vizyon tarihini korumuştu. Ancak pandeminin seyri nedeniyle pek çok sinema salonunun bu tarihte açılmayacağı anlaşılınca film ilk önce 31 Temmuz’a, kısa süre sonraysa 12 Ağustos’a ertelendi. Amerika’da vaka sayıları bir türlü kontrol altına alınamayınca Warner Bros. bu kez de filmi süresiz olarak erteleme kararı aldı. Geçtiğimiz hafta son erteleme kararını açıklayan stüdyo, film için yine 2020 içinde bir vizyon tarihi belirleneceğini duyurdu. Ayrıca Tenet için tüm dünyada aynı anda vizyona giren filmler gibi bir yayın stratejisi izlenmeyeceği açıklandı.

Tenet, Amerika’dan Önce Türkiye Dahil 70 Ülkede, 26 Ağustos’ta Vizyona Girecek

Heyecanla beklenen film, dünya genelinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 70’den fazla ülkede 26 Ağustos’tan itibaren vizyona girecek. Los Angeles ve New York gibi şehirlerde sinema salonlarının hâlâ kapalı olduğu ABD’de ise film 3 Eylül’de, o sırada sinema salonlarının açık olduğu şehirlerde gösterime girecek. An itibarıyla ABD’de 30’dan fazla eyalette sinema salonlarının açılmasına izin verilmiş durumda. Ancak Los Angeles ve New York’ta hâlâ sinema salonlarının kapalı olması, daha da önemlisi yakın zamanda da açılamayacak gibi görünmesi, Tenet’ın Amerika’nın iki büyük şehrinde gösterime giremeyebileceğini gösteriyor.

Daha önce de Tenet için vizyon tarihleri belirlenip daha sonra yeniden ertelendiği için belirlenen bu yeni vizyon tarihine de şüpheyle yaklaşılabilir. Ancak bu kez ABD ile diğer ülkeler arasında bir ayrım yapılmış olması, en azından ABD dışındaki ülkelerde filmin sonunda izleyici ile buluşabileceğini gösteriyor. Zira pek çok ülkede sinema salonları ya yeniden açılmış durumda, ya da kapılarını yeniden açmak için Tenet, Mulan gibi filmleri bekliyor. Bugüne kadar gelen erteleme kararlarının arkasındaki temel sebep, ABD’de salgının bir türlü kontrol altına alınamamış olmasıydı. Ancak Warner Bros., bu olağan üstü şartları göz önüne alarak filmi önce ABD dışında vizyona sokmaya razı olduğu için, filmin ABD’deki vizyon tarihi bir kez daha ertelense dahi bunun diğer ülkeleri etkilemeyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: THR

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Benim Adım Ercüment Çözer, Ben Adamı Çözerim!

Saygı – Teaser inceleme ve Behzat Ç 4. Sezon Spoiler’li Sohbet