Stalker (1979) (2/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin ikinci sırasında Stalker var. Türkçe ismi ‘İz Sürücü’ olan film, 1979 yılında yapılmış ve yönetmenliğini Andrey Tarkovsky üstlenmiştir. Film, bir yazar, bir bilim adamı ve bir iz sürücü’nün, Bölge isimli bir yere yolculuğunu ve burada yaşadıklarını anlatır. Bölge`ye girmek yasaktır, çünkü orada bir oda vardır ve burası, insanın içine girdiği zaman, en içteki dileğini gerçekleştirdiğine inanılan bir odadır.
İlginç bir senaryoya sahip olan filmin çekimleri bittikten sonra bir aksilik yaşanmış. Tarkovsky ve ekibi, “Eğer en derindeki dileğinizi gerçekleştirme fırsatınız olsaydı, bunu gerçekten ister miydiniz ?” sorusuna odaklı olan bu filmi, Şu an Estonya’nın başkenti olan Talinn şehrinde çekmiş ve ekip Moskovaya geri dönmüş. Döndüklerinde, filmin bir laboratuvar kazası sonucu harap olduğunu görmüşler. Bu durum için, filmin Sovyet sansürüne takıldığına ve bilerek yok edildiğine dair söylentilerde olmuş.
Filmi tekrar çekmekten başka yol kalmamış. İkinci çekimler başladığında iklim daha kötüymüş. Benzer sahneleri tekrar çekmek sinir bozucu olmuş ve bu yüzden filmdeki karakterlerin korkmuş ve kederli halleri, aslında tam anlamıyla bir rol olmayıp, filme gerçeklik katmış.
1957`de yaşanan fakat gizlenen, Mayak nükleer kazasının oluşturduğu binlerce kilometrelik çöle benzeyen Bölge`nin de, Tarkovsky`i etkilediği söylenir. Ayrıca Film çekildikten 7 yıl sonra yaşanan Çernobil kazası`nın ardından, terk edilmiş nükleer bölgede çalışanlar kendilerine “İz Sürücü” demiş, bu alanı da “Bölge” olarak adlandırmıştır.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

2001: A Space Odyssey (1968) (1/12)

Pi (1998) (3/12)