Pi (1998) (3/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin üçüncü sırasında Bir Darren Aronofsky filmi olan Pi yer alıyor. 1998 yılı ABD yapımı olan bu film, aynı yıl Sundance Film Festivalinde, Aronofsky’e en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.
Filmin kahramanı Max Cohen, sayı kuramcısıdır ve doğadaki her şeyin sayılarla anlaşılabileceğine inanır. Büyük sayılarla karmaşık hesaplamaları akıldan yapabilmektedir. Bu yeteneği, komşusu olan küçük Jenna’yı çok etkiler. Ancak filmin anlatıcısı olarak Cohen’in söyledikleri güvenilmezdir. Anlattıklarında Kabala metinlerine atıflar vardır.
Aronofsky, izleyicileri gerilime sürüklemek için elinden geleni yapmıştır. Siyah-beyaz renk tercihi, ışık-gölge oyunları, ani ve yakın plan çekimler, gece çekimleri, Max’in içinde bulunduğu durum, paranoyası ve Clint Mansell’in müzikleri, filmin tekinsiz atmosferine hizmet eder. Filmde bazen hangi sahnenin hayal, hangi sahnenin gerçek olduğunu ayırt edemeyiz. Bu da yönetmenin istediği etkiyi yakaladığının ispatıdır.
Gerçekten kafa karıştırıcı ve etkileyici bir senaryosu olan Film, 60,000 Dolar gibi küçük bir bütçeyle yapılmasına karşın ABD’de 3 Milyon Dolardan fazla hasılat elde etmiştir.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Stalker (1979) (2/12)

Memento (2000) (4/12)