Memento (2000) (4/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Türkçe ismi Akıl Defteri olan Memento, Jonathan Nolan tarafından yazılmış kısa bir hikâye olan “Memento Mori”den uyarlanan ve 2000 yılında Efsane yönetmen Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen bir psikolojik gerilim filmidir. IMDb’de tüm zamanların en iyi filmleri arasında, 1.073.700 oy ve 8.4 puan ile 56. sıradadır. Ayrıca, BBC tarafından yayınlanan ve dünya çapında 117 film eleştirmenin görüşleriyle oluşturulan “21. Yüzyılın En İyi Filmleri” listesinde 25. Sırada yer almıştır.

Başrollerini Guy Pearce ve Carrie-Anne Moss’un paylaştığı filmde, Guy Pearce’in hayat verdiği Leonard’ın karısı, tecavüz edilip öldürülmüştür. Bu kayıp sonrası Leonard’ın hayatı ve amacı tamamen değişmiştir. Amacı, karısının intikamını almak ve onun anısı için elinden geleni yapmaktır. Bununla beraber, yaşadığı bu korkunç olaydan sonra Leonard, tarifi imkânsız bir hastalığa sahip olur. Bu da hayatını zorlaştıran bir etken olarak onu etkilemektedir. Leonard karısının ölümünden önceki her detayı gayet normal ve sağlıklı bir şekilde hatırlarken, o günden sonraki anılarını hatırlayamamaktadır. Çoğu anısı 15 dakikada bir silinmekte ve Leonard, bir gün önce ne yaptığını, nerede olduğunu, neler yaşadığını hatırlamamaktadır. Bunun çözümünü dövmelerde ve fotoğraflarda bulan Leonard’ın hikâyesi, düz, lineer bir zaman kavramıyla ilerlemediği için; renklerin ve zamanların karmaşasıyla, izleyiciye bilmece dolu gizemli bir deneyim yaşatmaktadır.
Memento, sinema tarihinde çekimleri kısa süren filmler arasındadır ve filmin çekimleri, sadece 25 günde tamamlanmıştır. Ayrıca Christopher Nolan, filmdeki siyah beyaz sahneleri dialogsuz olarak kaleme almış ve bu sahneler, çekim esnasında oyuncular tarafından doğaçlama olarak oynanmıştır.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Pi (1998) (3/12)

21 Grams (2003) (5/12)