Holy Motors (2012) (10/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin onuncu sırasındaki Kutsal Motorlar, Fransız sinemasının etkileyici ve nitelikli yönetmenlerinden biri olan, Leos Carax tarafından yazılıp yönetilen sürreal bir film olarak karşımıza çıkıyor. Başrollerini Denis Lavant ve Eva Mendes’in paylaştığı film, ilk olarak 23 Mayıs 2012’de, Cannes Film Festivalinde gösterildi.
Denis Lavant’ın canlandırdığı varlıklı bir iş adamı olan Bay Oscar, her gün limuzini ile çıktığı yolculukta, karakter ve dış görünüş bilgileri kendisine verilen, birbirinden farklı insanların kılığına girerek görevini gerçekleştirir. Film boyunca dokuz farklı karakterin hikayesi anlatılmaktadır.
‘Bir başkasının ölümünü seyretmek kadar hayat dolu bir şey yok’, cümlesiyle, Bay Oscar ile birlikte izleyiciyi de sürükleyen bir film olan Kutsal Motorlar, birçok uluslararası ödüle layık görülmüş, 100’lerce sembol, alt metin ve göndermenin yarattığı kafa karışıklığı sebebiyle, tek seferde anlaşılması zor olan bir film olarak karşımıza çıkıyor.
Lavant ve Mendes’in yanı sıra, filmin senaristi ve yönetmeni olan Carax ile Edith Scob ve Kylie Minogue gibi isimlerde filmde rol almaktadır. Paris gecelerinde sürreal yaşamı anlatan bu film, sizi bulunduğunuz yerden alıp götürecek kıvamda bir yapım.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Los Cronocrimenes (2007) (9/12)

Coherence (2013) (11/12)