Gräns (2018) (12/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin son sırasında bizleri karşılayan film Grans. İngilizce ismi Border ve Türkçe’ye Sınır olarak çevrilmiş olan bu sıradışı bakış açısına sahip filmin senaristliğini ve yönetmenliğini, Ali Abbasi üstleniyor. İsveç yapımı dramatik bir film olan Sınır’ın ilk gösterimi, 2018 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirildi ve festivalde “Belirli Bir Bakış” ödülünü kazandı.
Eva Melander’in canlandırdığı Tina, gümrük memuru olarak çalışan genç bir kadındır. Hem iş arkadaşları hem de çevresindekiler onun tuhaf biri olduğunu düşünür. Tina’nın bir gün, gizemli bir adam olan, Eero Milonoff’un canlandırdığı Vore ile karşılaşması, işlerin karmaşık bir hale gelmesine neden olur. Adamın bir şeyler sakladığından şüphelenen Tina, bu durumun üzerine gitmeye karar verir. İçgüdülerine güvense de, adam ile ilgili herhangi bir şey ispatlayamaz ve zamanla bu durumu takıntı haline getirir. Bu olay Tina’nın hayatını sorgulayıp, gerçeklerle yüzleşmesine neden olur.
İskandinav sinemasının başarılı bir yansıması olan bu filmde, iskandinav mitolojisine de bolca göndermeler yapılmıştır. Zeki bir kurguya, başarılı makyaj tasarımlarına ve akılda kalıcı sahnelere sahip olan film, İsveç edebiyatı’nın son dönem önemli yazarlarından “John Ajvide Lindqvist “in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Coherence (2013) (11/12)

Devam Filmi ile Borat Yeniden Gösterime Girmeye Hazırlanıyor! (1/4)