Coherence (2013) (11/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin sondan bir önceki sırasında yer alan Coherence, James Ward Byrkit tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen, 2013 çıkışlı ABD yapımı bilimkurgu ve gerilim filmidir. ‘Coherence’ kelimesi; “bütünleşme” anlamına gelir ve paralel evrenlerin birbiri üzerine çökerek birleşmesi kavramına atıfta bulunur.
Türkiye’de vizyona girmemiş olan filmin başrolünde Emily Baldoni’nin bulunduğu film, düşük bir bütçeyle, set ekibi kullanılmadan, doğaçlama şeklinde çekilmiştir.
Emily ve sevgilisi Kevin, arkadaşları Mike’in evine akşam yemeğine gider. Yemek masasında toplam sekiz kişi vardır. Kevin’in eski sevgilisi Laurie de aynı masadadır ve ortamı gerecek davranışlar sergiler. Aynı esnada bir kuyruklu yıldız, dünyanın çok yakınından geçmektedir ve olağanüstü olaylar gerçekleşmeye başlar. Tüm mahallede elektrik, telefon ve internet kesilince, zifiri karanlıkta, uzakta ışıkları yanan bir eve gitmeye karar verirler.
Film arka planda, kuantum fiziğinin çokluevren kavramını işler ve filmde sık sık Schrödinger’in kedisi referansları verilir. Aynı zamanda kadın erkek ilişkilerini konu alan bir drama olan bu film, sadeliği ve sade hikayesinin arkasındaki işlediği kavramla, ilgi çekici bir yapım.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Holy Motors (2012) (10/12)

Gräns (2018) (12/12)