2001: A Space Odyssey (1968) (1/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin birinci sırasında 1968 yılında yapılmış bir Stanley Kubrick efsanesi olan 2001: Bir Uzay Destanı filmi var. Türkçe gösterim adıyla 2001: Uzay Macerası, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilimkurgu filmi olup, senaryosu, bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenilerek, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır. Film, insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka gibi tematik unsurları işler. Bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve asgari düzeydeki karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır.
2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat, ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.
Varoluş ve başlangıç hakkında uç fikirlere sahip olan 2001: Bir Uzay Destanı, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri kabul edilmektedir. 1969 yılındaki 41. Akademi ödüllerinde, dört dalda Oscar’a aday oldu ve görsel efekt Oscar’ını kazandı. 1991 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi veya estetik açıdan önemli” addedilerek, ABD Ulusal Film Arşivi’ne alındı. Tam bir başyapıt olan bu film, bugünlerde bizi farklı alemlere götürecek başarılı bir yapım.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Stalker (1979) (2/12)