1408 (2007) (8/12)

Liste öğesi
Onaylandı

Listemizin sekizinci sırasında, Stephen King’ın aynı isimli kısa hikayesinden uyarlanmış ve senaryosu da yine Stephen King tarafından yazılmış olan 1408 yer alıyor. Başrollerini John Cusack ve Samuel Jackson’un paylaştığı filmin yönetmeni ise Mikael Hafstörm.
John Cusack’ın canlandırdığı Mike Enslin, doğaüstü olayların yaşandığı iddia edilen yerleri araştıran ve bunlarla ilgili kitaplar yazan bir yazardır. Son kitabı “en korkutucu on otel” yayımlandıktan sonra aldığı bir kartta, New York’taki Dolphin otelinin 1408 numaralı odasına hiç gitmemesi konusunda bir uyarı görür. Oda numarası olan 1408’in rakamlarının toplamı 13’tür. Çocuğunu kanser nedeni ile kaybettikten sonra eşinden de ayrılmış olan Enslin, aslında Tanrıya ve doğaüstü olaylara inancını yitirmiş ve bunların boş olduğunu göstermek isteyen bir yapıya sahiptir.
Nihayetinde oteli oda için arar, lakin odanın dolu olduğu yanıtını alır. Ardından otele gider ve otel müdürü ile görüşür. Bir kısmı doğal yolla, bir kısmı da intihar benzeri olaylarla olmuş 56 ölümün bu odada gerçekleştiğini öğrenir. Müdürün ikna çabaları yetmez ve Mike odaya yerleşir. İlk başta her şey normal gözükmesine karşın bir müddet sonra olaylar başlar. Başta bunların bir kandırmaca olduğunu düşünse de sonra kaçmaya çalışır. Ama çıkış yoktur.
Film Los Angeles, New York, Londra ve İngiltere’nin çeşitli yerlerinde çekilmiş ve 25 milyon dolarlık bir bütçe harcamasıyla tamamlanmıştır. Amerikan sinemalarında gösterime girdiği 22 Haziran 2007 tarihinden, 2 Eylül 2007’ye kadarki süre zarfında, yaklaşık 71,5 Milyon Dolar kazanç sağlamıştır. Ayrıca bu film, Stephen King’e, Yeşil Yol filminden sonra ikinci en büyük ticari başarısını kazandırmıştır.

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Eastern Promises (2007) (7/12)

Los Cronocrimenes (2007) (9/12)