içinde ,

RTÜK’ten Designated Survivor’a Darbe Sansürü

RTÜK, yerli dizilerde başarılı! bir şekilde uyguladığı sansürlemelere internet platformunda da devam ediyor. RTÜK aldığı bir kararla, Designated Survivor dizisinin Türkiye’ye yönelik eleştirel ifadeler içeren Family Ties isimli bölümünün Netflix Türkiye’den kaldırttı.

Geçtiğimiz yıl 1 Ağustos itibarı ile, Netflix ve BluTV gibi dijital platformların RTÜK denetimi altına girmesini öngören “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik gündeme geldiği anda sinema basınında pek çok kişi bunun, ücretsiz yayın kanallarına yıllardır uygulanan baskı ve sansürün dijital platformlara da taşınmasının önünü açacağını savundu. Ancak ilginçtir ki hem RTÜK hem de Netflix o dönemde yaptıkları açıklamalarla bunun iddia edildiği kadar ciddi sonuçlar yaratmayacağının altını çizdi. Hatta o günlerde Netflix’e ebeveyn kontrolleri eklendiğinde yine her iki taraftan da yaşanacak değişimin bu tür “zararsız” önlemlerden ibaret olacağı izlenimini yaratan açıklamalar geldi. Tüm bu açıklamaların ardından, yürürlüğe giren kararın üstünden daha 1 yıl bile geçmeden etkisini göstermeye başladı.

Bundan yalnızca iki hafta önce RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin skandal bir açıklamaya imza atarak, iddia edildiği gibi Aşk 101 dizisinde eşcinsel bir karakter olduğu takdirde Netflix’e yaptırım uygulayacaklarını söyledi ve geçtiğimiz yıl “kazandıkları” bu sansür gücünden övünerek bahsetti. “Uyardık, gözümüz üzerilerinde.” sözleriyle de yakın gelecekte izleyicileri nelerin beklediğinin sinyallerini vermiş. Ücretsiz kanallarda yayınlanan dizileri çok güzel takip edip gerekenleri yaptığı gibi! gözünü Netflix’in üzerinden ayırmayan RTÜK, Aşk 101’de aradığını bulamayıp büyük hayal kırıklığı yaşamış olsa da bu durumun sansür gücünü sergilemesine engel olmasına izin vermedi ve gövde gösterisini yapacak bir yapım buldu. Bu açıklamadan sadece iki hafta sonra Netflix, RTÜK’ün bugüne kadar Netflix’teki bir içeriğe uyguladığı en büyük sansür kararıyla karşı karşıya kalmış durumda.

Designated Survivor’ın ‘Family Ties’ Adlı Bölümü RTÜK’ün İsteği Üzerine Netflix Türkiye’den Kaldırıldı

İlk iki sezonu ABC kanalında yayınlandıktan sonra 3. sezonunda Netflix’e geçen politik drama dizisi Designated Survivor‘ın 2. sezonun 7. bölümü olan Family Ties’ta, Türkiye Cumhurbaşkanı Fatih Turan, dizide Kiefer Sutherland’in hayat verdiği Amerikan Başkanı ile ortak bir basın toplantısında bir araya geliyor. Ancak basın toplantısı sırasında Fatih Turan, üzerinde uzlaşılan açıklama metninin dışına çıkıyor, ardından Amerika’yı Türkiye’de darbe kalkışmasında bulunan bir politikacıya yardım etmekle suçluyor ve bu politikacının Türkiye’ye iade edilmesini istiyor. Bizler için son derece tanıdık olan bu hikâye ve hayali Cumhurbaşkanı Fatih Turan hakkında söylenen eleştirel sözler RTÜK’ün aklında yer etmiş olacak ki, bu bölüm Netflix’in kütüphanesine eklendikten yıllar sonra gelen bir kararla Netflix Türkiye’den kaldırıldı.

Konu ile ilgili Netflix’ten gelen resmi açıklama ise şöyle:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan aldığımız resmi talebin ardından, yerel yasalara uymak amacıyla Designated Survivor dizisinin tek bir bölümünü Türkiye’deki içerik kütüphanemizden kaldırdık. Dizi, dünyanın geri kalanında tüm bölümleri ile yayınlanmaya devam ediyor.”

RTÜK’ün yeni yönetmelik gündeme geldiğinde dile getirilen kaygıları haklı çıkaran bu kararı, ne yazık ki önümüzdeki dönemde gelecek benzer sansür uygulamalarının da habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Umarız RTÜK, aynı sansür başarısının devamını, yerli dizilerdeki yatak odalarına da uygulayarak, toplumun ahlakına daha fazla zarar verilmesinin önüne geçebilir.  

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Beş Konser Tek Akşam, 30 Nisan’da Canlı Yayında

Altın Küre Ödüllü ‘Ramy’ nin 2. Sezonu, 29 Mayıs’ta Ekranlarda