içinde ,

RİTİMSİZ RUH

Bu yazıdaki kitap incelememize, konusunu beyaz perdede görmek istediğim ancak çeviriden olsa gerek, anlatım diliyle okuyucuya hakim olamayan bir kitapla başlıyorum. Kitapta, yer yer anlatım bozuklukları ve defalarca okunsa da anlam bütünlüğü olmayan cümleler karşınıza çıkıyor. Çevirisinin başarısız oluşu, konunun anlaşılmasına engel değil tabi ki ancak, okuyucunun kitabın içine girmesini, kahramanların ruhsal durumlarını hissetmesini engelliyor.

Olimpos Yayınlarının Ekim 2017’ de yayımladığı bir kitap olan ‘Ritimsiz Ruh’, Debbie Howells tarafından kaleme alınmış. Orijinal adı, ‘The Bones Of You’ olan kitabı, Debbie Howells aslında 2013 yılında yazmış. Pan Macmillan yayıncılığa açık artırmada satılan ve İngiltere’de 2015 yılında yayımlanan bu kitap ayrıca, Sunday Times’da en çok satan kitap olarak seçilmiş. Ayrıca hep aklıma takılmıştır, neden çevirisi yapılmış kitapların genelinde isimler, orijinal versiyonlarıyla bu kadar farklı olur? ‘Kemiklerin’ ismiyle girse daha mı az okunacaktı?

Kitabın içeriğine girmeden önce şunu belirtmeliyim, kapak tasarımı bence daha ismine yakışır olabilirdi.Bu kitaba ait ikisi ciltli biri ciltsiz olmak üzere farklı yayın evlerinden yayımlanmış üç farklı kapak tasarımı mevcut. Ciltli olan ve başarılı bulduğum iki tasarımdan bahsetmek istiyorum.İlki; Pan Macmillan yayıncılık tarafından tasarlanan, yayımlanan ilk versiyonundaki kapak tasarımı ,ikincisiyse; ABD’de yayımlanan, Kensington yayıncılığın tasarladığı kapak , iki kapak da bence çok başarılı. Bu kitaba ait bu kadar başarılı tasarımlarla yayımlanan kapaklar varken bir de Türkçe çeviride tasarlanan, tasarlanmakla da kalmayıp basılan bir kapak var elimizde. Kapaktaki “ Herkesin sırları vardır ancak bazıları, diğerlerinden daha karanlıktır.” cümlesi ise dikkat çekici. Şimdi gelelim beni kendine çeken kitabın konusuna ve kurgusuna.

Bir kasabada mükemmel bir ailenin mükemmel kızıdır Rosie. On sekiz yaşında, güzel, sessiz, kibar bir genç kızdır. Bir bahçıvan olan Kate ve Rosie arasında güçlü bir anne kız bağı vardır. Kate, Rosie’nin kayıp olduğuna dair haberler alır ve inanamaz. Sonrasında Rosie’nin cansız bedeni dövülmüş ve bıçaklanmış bir halde bulunur. Peki ama kim olabilir, böylesine naif, kendini hiçbir belaya sokmayacağı herkes tarafından bilinen bu güzel kızın katili? Kate’e, Rosie’nin ölümünün ardındaki sır perdelerini kaldırması için, kim tarafından yazıldığı belli olmayan notlar gelmeye başlar. Kate, Rosie’nin yaşamına ve ailesine yaklaştıkça, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlar.

Bir ölünün gözünden kendi hayatını sergileyen psikolojik gerilim romanı olan ve konusundan biraz bahsettiğimiz Ritimsiz Ruh, hiç beklenmedik sonuyla, okuyucuyu kendine çekmeyi başarıyor bence.

‘Ritimsiz Ruh’, Debbie Howells Türkçe’ye çevirilen tek kitabı olmakla beraber aynı zamanda yazım hayatında yayımlanan ilk kitabı. Debbie Howells’ın bu kitabından sonra yayımlanan ‘The Beauty Of The End’ , ‘ Part Of The Silence ‘, ‘The Death Of The Her’, ‘Her Sister’s Lie’ gibi kitapları da mevcut. Debbie Howells şu aralar AvonBooks tarafından 1 Ekim 2020 tarihinde yayımlanacağı duyurulan ‘The Vow’ isimli kitabı için çalışmalarını sürdürüyor.

Debbie Howells’dan biraz bahsedip, ‘Ritimsiz Ruh’ kitabını inceledik. Başarılı bir yazar olan Debbie Hoowells’ın diğer kitaplarının da Türkçe’ye – tabi ki daha başarılı bir çeviri ile- çevrilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.’Ritimsiz Ruh’ u okumanızı tavsiye ederim.

Pan Macmillan Tarafından yayınlanana kitap kapağı
Kensington Tarafından Yayınlanan Kitap Kapağı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor …

Yükleniyor …

0

Ne düşünüyorsun?

Nazife Anaçoğlu tarafından yazılmıştır.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde 1988 ‘de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümü mezunu. İşletme dalında Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültes’inden Pedagojik Formasyon Eğitimi ve belgesi aldı. Bir dönem boyunca Ordu’nun bir köy okulunda ücretli öğretmenlik yaptı. Boş zamanlarında kitap okumayı ve yabancı dizi-film izlemeyi sever. Her türü izlemeyi sever. Kitap konusunda genelde gerilim , polisiye türlerini tercih eder.

ZİHNİMİN PERDE ARKASI – 1

Windows 10 Aktif 1 Milyar Cihaza Ulaştı