içinde ,

Patty Jenkins: ‘Justice League Filmi Yönetmekle İlgilenmiyorum, Çok Fazla Karakter Var’

Wonder Woman filmlerinin yönetmeni Patty Jenkins, bir Justice League filmi yönetmesi için gelen teklifi neden geri çevirdiğini ve neden bir Marvel filmi yönetmek istemediğini açıkladı.

DC Comics çizgiromanlarında ortaya çıkan ve son olarak Gal Gadot’un beğeniyle karşılanan performansıyla sinemalarımıza konuk olan Wonder Woman, yeni jenerasyona bu muazzam karakteri yansıtma yolunda başarılı bir tutum sergilemişti. Kadın süper kahramanların sinemadaki temsilini başarılı bir şekilde yansıtan filmin, bu konuda Marvel Sinematik Evreni’nin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Bu durumun ortaya çıkmasında en büyük pay, yönetmen Patty Jenkins‘e ait. Man of Steel ile bir evren yaratmak için adım atan, ancak Batman v Superman: Dawn of Justice’de evren yaratmak konusunda sınıfta kalan Warner Bros., Patty Jenkins’in yönettiği Wonder Woman sayesinde iyi bir başarı yakaladı. Wonder Woman’ın süper kahraman sinemasında açtığı yol, son yıllarda kadın karakterlere yönelik daha fazla süper kahraman filmlerinin çekilmesine önayak oldu.

Wonder Woman’ın yakaladığı bu başarının ardından Warner Bros.’un en çok kıymet verdiği yönetmenlerden biri hâline gelen Jenkins, geçtiğimiz günlerde Premiere’e verdiği bir demeçte, stüdyonun bir Justice League filmi yönetmesi için de kendisine teklifte bulunduğunu, ancak bu teklifi geri çevirdiğini açıkladı. Sinematik evrenler ve filmler arasındaki bağlantılar gibi detayların kendisi için çok önem taşımadığını söyleyen Jenkins, bir Justice League filmi yönetmenin ilgisini çekmediğini söylüyor ve ekliyor: “Çok fazla karakter var”.

Warner Bros.’un Jenkins’e teklif götürdüğü bu Justice League filminin hangisi olduğu ve teklifin ne zaman yapıldığı bilinmiyor. 2017 yapımı Justice League, ortaya çıktığı ilk günden beri Zack Snyder öncülüğünde hazırlanan bir yapım, o yüzden stüdyonun bu filmi Jenkins’e teklif etmiş olması pek mümkün gözükmüyor. Ancak Snyder ile yollar ayrıldıktan sonra, ek çekimler için Joss Whedon’dan önce Jenkins’e teklif götürülmüş olması ihtimal dahilinde. Bir diğer ihtimal de Jenkins’e daha yakın zamanda, yeni bir Justice League filmi için teklif götürülmüş olması. Ancak şu anda DC Sinematik Evreni daha çok bireysel filmlere odaklandığı ve yeni bir Justice League filminden oldukça uzak göründüğü için bu da zayıf bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

‘Marvel Stüdyolarında Çalışan İnsanları Seviyorum Ancak Yönetmenleri Kontrol Altına Alıyorlar’

Öte yandan Jenkins, neden bir Marvel filmi yönetmeyeceğini de açıkladı. Jenkins, yönetmenlerin bir Marvel filminde kendi bakış açılarını tam anlamıyla yansıtamadığını ve stüdyo tarafından kontrol altına alındığını düşünüyor.

Jenkins konuyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle anlatıyor: “Marvel Stüdyoları’nda çalışan insanları seviyorum ama filmleri üzerinde tam yetki istiyorlar. Yönetmenler, kontrol altına alınıyor. Evet, bu olabiliyor. Üstelik, yönetmen kendi vizyonunu ortaya koymadığında hemen belli oluyor. Bu durumda, bu insanların benden daha farklı bir iş yaptıkları izlenimine kapılıyorum. Ama Wonder Woman 1984’da, sanırım tam olarak istediğim şeyi yaptım. Bir süper kahraman filminin ihtiyacı olan her şey bana doğal geliyor: Harika setlere karşı harika aksiyon sahneleri çekmeyi seviyorum. Gerçekten keyif alıyorum.”

Aslında Jenkins’in bahsettiği durumun örnekleri daha öncesinde de yaşanmıştı ve stüdyonun Marvel filmi çeken yönetmenlere baskı uyguladığı bilinen bir gerçek. Zamanında Edgar Wright, ilk Ant-Man filmini yönetmek için seçilmiş ancak stüdyonun fazla müdahalesi yüzünden projeye senarist ve yapımcı olarak devam etmişti. 2016 yılında ilk Doctor Strange filmine imza atan Scott Derrickson‘ın Marvel ile yaşadığı fikir ayrılıkları yüzünden Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ı yönetmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıdan bakıldığında, Patty Jenkins’in bir Marvel filmi yönetmek istememesinin nedenleri gayet açık ve net olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: The Playlist

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

HBO Başyapıtları BluTV’de

Mission Impossible 7’nin Çekimlerine, Eylül Ayında Devam Edilecek