içinde ,

Ordulu Yönetmen Şerafettin Kaya’dan Büyük Gurur

ORDU Ünyeli oyun yazarı, şair, tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen Şerafettin Kaya’nın ‘Ben İyi Biri Olmadan Önce’ adlı filmi, Uluslararası 9’uncu Paris Play Film Festivali’nde ‘en iyi sinema filmi’ seçildi.

Oyun yazarı, şair, tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen kimlikleriyle tanınan, ‘Kötü Şair’ lakaplı Şerafettin Kaya, aynı isimli tiyatro oyunundan uyarladığı ve ilk sinema filmi olan ‘Ben İyi Biri Olmadan Önce’ ile, 9. Uluslararası Paris Play Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülüne ulaşarak hem Türkiye’ye hem de Ordu ilimize büyük bir gurur yaşattı.

Çekimleri geçen yıl İstanbul’da yapılan ve tamamlanan filmin kadrosunda, Pelin Batu, Nejat Yavaşoğulları, Mehmet Çağçağ ve Ayhan Taş yer alıyor. 25 ülkeden 79 filmin yer aldığı festivalde ‘En İyi Film’ ödülüne layık görülen ‘Ben İyi Biri Olmadan Önce’, bir insanın büyük kentte yaşadığı zorlukları ve arkadaşlar arasındaki ikilemlere ışık tutuyor.

‘TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK GURURLANDIRDI’

Filmi çekip, yarışmaya gönderdikten sonra heyecanlı sürecin başladığını anlatan Şerafettin Kaya, yaşadıkları heyecan ve gururu, şu sözlerle anlattı: ‘Zaman zaman Play Film Festivali’nin internet sayfasına girip, sonuçlar açıklandı mı, diye kontrol ediyordum. Finale kaldığımızın haberi gelmişti ama neresinde yer alacağımızı çok tahmin edemiyorduk. Sonuçlar açıklanana kadar web sayfası kapalı tutuldu. Sonuçlar açıklanınca sıralamaya baktım ve ilk önce alt sıraları kontrol ettim; ancak ismimizi göremedim. Birden listenin başına baktım ve kendi ismimizi görünce çok şaşırdım. O an ilk gözüme çarpan Türkiye yazısı oldu ve en gururlandığım an da o an oldu. ‘En iyi film’ ödülünü almıştık, çok güzel bir duygu yaşadık’.

Yılların verdiği tecrübeyle, ilk sinema filminde böyle bir başarıya ulaşması, Şerafettin Kaya’nın, bundan sonra ortaya koyacağı çalışmaların da başarılı olacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bizde Terspektif ailesi olarak, Hem Türkiye’ye hem de Ordumuza yaşattığı bu gururdan dolayı kendisine teşekkür ediyor, ödüllerinin ve başarılarının daim olmasını temenni ediyoruz.

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Nuri Bilge Ceylan Jüri Başkanı

16 Yıl Sonra Yeniden ‘Neredesin Firuze’