içinde ,

Nuri Bilge Ceylan Jüri Başkanı

Nuri Bilge Ceylan, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı oldu.

“Dünyanın en büyük göç temalı film festivali” olma iddiasıyla yola çıkan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, bu yıl 14-21 Haziran tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek. Tüm dünyada sinema salonlarının kapatılmasına neden olan salgının etkisiyle, pek çok festivalde olduğu gibi ilk başta Gaziantep’de düzenlenmesi planlanan Uluslararası Göç Filmleri Festivali de online olarak düzenlenecek.

50’dan fazla filmin gösterileceği festival; yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ve akademisyenleri ağırlayacak. Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş film ve senaryolara yarışmalar sonrası toplam 26 bin Avro ödül verilecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği festival için hazırlıklar sürerken, festivalin yedi kişilik Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisine başkanlık edecek isim açıklandı. Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında, festivalin bu yılki jüri başkanı usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacağı açıklandı.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali “Herkesi, insanlığın ortak kaderi göçün medeniyete katkılarını, toplumlar arasındaki kültürel etkilerini ve adaptasyon süreçlerini yeniden anlamaya davet edecek.”

Online olarak gerçekleşecek Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin internet sayfası festival merkezi olarak görev görecek. Gösterim biletlerinden sergi davetiyelerine kadar pek çok içeriğe buradan ulaşılabilecek. Festivalde film gösterimleri normal bir festivaldeki gibi, takvimi önceden açıklanacak şekilde gerçekleşecek. Sinema sektörünün önde gelen uluslararası ve ulusal ustalarının yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları belirlemek için toplanacak.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde dünyanın dört bir tarafından başarılı isimler ile tecrübe paylaşımları gerçekleştirilecek. Festivalde, sınırlı sayıda kişinin katılabileceği; yönetmen ve oyuncunun deneyimlerini aktaracağı özel Masterclass etkinlikleri de olacak. Festival boyunca yine alanında uzman isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla paneller düzenlenecek.

Festival kapsamında herkesin ziyaret edebileceği özel içerikli yeni nesil sergiler hazırlandı. Bir kısmı göç, bir kısmı da dünyanın tarihi yerleri olacak özel sergileri VR gözlüklerle gezebilme imkânı da olacak. Festival konserleri ise sahne konseri gerçekliğinde, YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan tanıtım toplantısına aşağıdaki frame’den ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor …

Yükleniyor …

0

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Haluk Bilginer 66 Yaşında

Ordulu Yönetmen Şerafettin Kaya’dan Büyük Gurur