içinde

JJ Abrams: ‘Hollywood’un, ”Fleabag” ve ”Atlanta” gibi orijinal yapımlara ihtiyacı var.’

JJ Abrams, ScreenCraft senaryo yazımı zirvesinin bir parçası olarak, Cumartesi günü 3.000 izleyiciyle internet üzerinden gerçekleştirilen bir etkinlikte izleyicilere sürpriz yaptı. Soru-cevap şeklindeki etkinlikte açıklamalar yapan Abrams, Hollywood sinema sektörünün, Fleabag ve Atlanta gibi orijinal yapımlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Cumartesi günü tüm gün boyunca, ScreenCraft senaryo yazımı etkinliğine katılan izleyiciler bir sürprizle karşılaştı. “Star Wars” yazarı Tony Gilroy’un senaryo yazımı hakkındaki konuşmasını bitirdikten hemen sonra etkinliğe katılan JJ Abrams, izleyiciler için sürpriz konuk oldu.

Dikkat çekici bir kariyere sahip olan JJ Abrams şimdiye kadar, Mission: Impossible, Star Trek, Super 8, Star Trek Into Darkness, Star Wars: The Force Awakens gibi filmlere imza atıp, en son Star Wars: The Rise of Skywalker‘la sinemalarımıza konuk oldu. Bu filmlerin yanı sıra Alias, Fringe ve Lost gibi büyük hayran kitlesine ulaşmış dizilerin de senaryosunu kaleme aldı. Cumartesi günü izleyicilerin karşısına sürpriz bir şekilde çıkan Abrams, 2015’te yayınlamış olan Star Wars’ın 7. filminden, gizem öğelerini muhteşem şekilde kullanarak izleyicilerin aklını başından alan ‘Lost’ serisine kadar birçok yapımın senaryo yazımı hakkında açıklamalarda bulundu.

“Fleabag’in Dördüncü Duvarı Yıkan Anlatımı Daha Önce Başka Bir Dizide Bu Şekilde Kullanılmadı.”

 

İlk kez 19. yüzyılda, Fransız yazar ve filozof Denis Diderot tarafından tiyatroda kullanılan bir tabir olan dördüncü duvar, geleneksel üç duvarlı proskenyon tiyatrosunda sahnenin önündeki hayali perdeye verilen isimdir. Yani kurgunun kendi içerisindeki gerçekliği ile seyircinin gerçekliği arasındaki sınırdır. JJ Abrams, Phoebe Waller-Bridge‘in yaratıcısı olduğu Fleabag dizisinden de övgüyle bahsederken, ‘Fleabag’in dördüncü duvarı yıkan anlatımı, daha önce başka bir dizide bu şekilde kullanılmadı’ açıklamasında bulundu.

Donald Glover’ın yaratıcısı olup başrolünde yer aldığı Atlanta dizisinden de çok etkilendiğini belirten Abrams, tür, yapı ve karakter açısından büyük riskleri alan bu tür dizileri çok sevdiğini söyledi. 

Bununla beraber Hollywood’da sektörün işleyişi hakkında konuşan J.J Abrams, insanların orijinal hikâye anlatımına çok olumlu yanıt verdiğini söyleyerek, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Hollywood eskiden bir şeylerin olduğu, insanların bir filmi izleyip ‘Aman Tanrım, bu inanılmaz. İşte benim buna cevabım.’ veya ‘İşte benim versiyonum.’ dediği bir yerdi. Bugünlerde Hollywood’daki stüdyoların büyük bir kısmı, ‘Aman tanrım, bu inanılmaz. Bunu tam anlamıyla tekrar yapalım.’ diyor. Bu sorun değil ve bence bu devam edecek. Umarım burada olanlar ve birlikteki diğer tüm yazarlar, dijital platformların sunduğu  bu yeni fırsatlar konusunda benim kadar heyecanlıdır. Farklı hikâyeler anlatılacak. Bunu filmlerin takip edeceğini umuyorum çünkü insanların orijinal hikâye anlatımına çok olumlu yanıt verdiğini düşünüyorum.”

Kaynak: IndieWire

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor …

Yükleniyor …

0

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

NETFLIX 2020 NİSAN AYI PROGRAMI

Dijital Platform Arenası Büyüyor. ”HBO MAX”, Mayıs Ayında Açılıyor