içinde , ,

Isaac Asimov’un ‘Foundation’ı, Dizi Olarak Ekranlara Gelmeye Hazırlanıyor

Isaac Asimov’un Türkçeye ‘Vakıf’ adıyla çevrilen kült bilim-kurgu serisinden uyarlanan ‘Foundation’ dizisinden ilk tanıtım fragmanı yayınlandı.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden Isaac Asimov‘un ödüllü kitap serisi Vakıf – Foundation, dizi uyarlaması ile ekranlara taşınıyor. Heyecanla beklenen Foundation dizisi için tanıtım çalışmalarına başlayan Apple, dijital platformunda izleyici ile buluşacak diziden ilk fragmanı yayınladı.

30 yıl boyunca üçleme olarak kalan, 1981 yılından sonra iki prequel(öncesi)  ve iki devam kitabı eklenerek toplam yedi kitaptan oluşan Foundation serisi; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Hikâyenin merkezinde ise matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip bir tarihçi ve matematikçi olan Hari Seldon yer alıyor. Galaksinin dört bir köşesine saçılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluk’un çökmek üzere olduğunu gören Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor.

Dizinin Başrollerinde Jarred Harris ve Lee Pace Yer Alıyor

Chernobly, Fringe, Mad Men, Sherlock Holmes: A Game of Shadows gibi dikkat çekici yapımlarda rol alarak adından övgüyle söz ettiren Jared Harris, dizide Hari Seldon’a hayat veriyor. ‘Pushing Daisies’ ile çıkış yaptıktan sonra ‘Halt and Catch Fire’ ile dikkat çeken Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandırıyor.

Başta Star Wars olmak üzere birçok bilimkurgu filmine ve dizisine ilham kaynağı olan Foundation’ı David S. Goyer ve Josh Friedman ikilisi televizyona uyarlıyor. The Dark Knight, Man of Steel ve Batman v Superman gibi DC uyarlamalarının senaristi olarak tanınan Davis S. Goyer, aynı zamanda FlashForward, Da Vinci’s Demons ve Krypton gibi dizileri de bizlerle buluşturan isim olarak dikkat çekiyor. Josh Friedman ise Terminator: The Sarah Connor Chronicles dizisinin yaratıcısı olarak adını duyurmuştu.

Dizinin prodüksiyonuna koronavirüs salgını nedeniyle ara verildiği için ne zaman ekrana geleceği belirsizliğini koruyor ve 2021’den önce ekranlara gelmesi imkansız gibi görünüyor. Henüz yayın tarihi netleşmeyen ve merakla beklenen bu efsanevi serinin dizi uyarlaması olan Foundation’ın yayınlanan tanıtım videosunu, aşağıdaki frame’den izleyebilirsiniz. Keyifli Seyirler.

Kaynak: Collider

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Yeni Dünya Düzeni

Lucifer 5. Sezon Yayın Tarihi Açıklandı. 6. Sezon ise Çok Yakında