içinde , , , ,

Haluk Bilginer 66 Yaşında

Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra İngiltere’de Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde eğitim alıp, Türkiye’de ve Dünyada birçok yapımda başarıyla oyunculuk yapan ve geçtiğimiz yıllarda yayınlanan Şahsiyet dizisindeki Agah Beyoğlu rolüyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan usta oyuncu Haluk Bilginer 66. yaşını kutluyor.

Birçok başarılı projede yer alan, hem Türkiye’de hem İngiltere’de hem de Hollywood projelerinde boy gösterip, bu rollerin altından başarıyla kalkan, en son kazandığı Emmy ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüller taçlandırılmış bir kariyere sahip olan Haluk Bilginer, bugün 66. yaşını kutluyor. İşte bu başarılı kariyer ve hayat hikayesinin ayrıntıları:

Haluk Bilginer, 5 Haziran 1954 günü İzmir’de doğdu. Babası sigortacı Tahsin Bey, annesi ev hanımı Bedriye Hanım’dır. Çiftin üç çocuğunun ortancası olan Haluk Bilginer, İzmir Türk Koleji’nde eğitim gördü. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan’ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü. 1980 ile 1991 arasından İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera.

1987 yılında Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul’a geldi. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

1992’de Zuhal Olcay ile evlendi. Çift, birlikte Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde rol aldı. Bilginer, 1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, ardından “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde rol aldı. 1993’te Türkiye’nin ilk reality showu olan Sıcağı Sıcağına’yı sundu.

Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay, bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması’nı kiraladı. 1996’da çıkan yangından sonra 1999’da Moda’da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi’ni kurdu.

Filmler, diziler ve programlarla dolu ve ödüllerle taçlandırılmış bu kariyerin devamında ve yeni yaşında, Haluk Bilginer’e başarılarının devamını diliyoruz. Üstad Haluk Bilginer’in bu başarılı kariyerinde rol aldığı projelere ve kariyerini taçlandıran ödüllerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ROL ALDIĞI PROJELER

1980 ile 1991 arasından İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera.

İngiltere’de Televizyon ve Sinema Çalışmaları:

TV Dizileri: Eastenders, Glory Boys, Murder of a Moderate Man, Bergerac, Memories of Midnight, The Bill (Filmler): Half Moon Street, Children`s Crusade, Ishtar, Buffalo Soldiers, Spooks, She’s gone, The International, W.E., The Reluctant Fundamentalist.

1990 yılında Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

Ülkemizde Sinema ve Televizyon Çalışmaları

TV Dizileri: Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Sayın Bakanım, Yine de Aşığım, Sevgili Dünürüm, Nerede Kalmıştık, Sıkı Dostlar, Ezel.

İnternet Dizileri: Masum, Şahsiyet

Filmler: Kara Sevdalı Bulut, Ölürayak, İki Kadın, 80. Adım, İstanbul Kanatlarımın Altında, Nihavent Mucize, Masumiyet, Usta Beni Öldürsene, Harem – Suare, Fasulye, Güle Güle, Filler ve Çimen, Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Polis, Güneş’in Oğlu, Devrim Arabaları, New York’ta Beş Minare.

ÖDÜLLER

1. Afife Tiyatro Ödülleri, 1997, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Histeri

34. Altın Portakal Film Festivali, 1997, Masumiyet, en iyi Yardımcı Erkek Oyuncu

10. Ankara Uluslararası Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi Erkek Oyuncu

9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi Erkek Oyuncu

9. Afife Tiyatro Ödülleri, 2005, Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Cimri

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Polis)

10. Afife Tiyatro Ödülleri, 2006, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü

37. Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri, 2010, En iyi Erkek Komedi Oyuncusu

 

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

GTA 5 Sunucuları Geçici Süreliğine Kapandı.

Nuri Bilge Ceylan Jüri Başkanı