içinde

Halı altına süpürmek

Maalesef ki günümüzün konusu deprem. Herkes büyük Türkiye’nin ekonomi başkenti olduğu için İstanbul ve çevresini etkileyecek olan “büyük İstanbul depremi” üzerinde yoğunlaşmışken göz ardı edilen diğer yerlerden biri olan Batı Anadolu fay sistemi üzerinde İzmir açıklarında meydana gelen 6.9 (ya da 7.0) büyüklüğündeki deprem ile akıllara birçok soru takılmış ayrıca da sosyal medya aracılığı ile de gerçekdışı söylentiler ortaya çıkmıştır.

 

Bir önceki yazımızda bu söylenti ve safsataların bir kısmına cevap vermiştik. Bu yazımızda ise yine “biliminin öncülüğünde” asıl konuşmamız gereken şeylere odaklanmayı planlıyoruz.

 

Uçak mühendislerine neden uçak düşerken içerisindeki insanları kurtarmak için bir şeyler tasarlanmadığı sorulmuş. Üzerinde çalıştıkları şeyin uçak olduğu, havada kalmak üzerine tasarlandığı ve düşmemesi sağlandığı zaman bu tip bir şeye ihtiyaç duyulmayacağı cevabı alınmıştır.

Esasen temel mantık sonuçları ortadan kaldırmak için sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğidir.

 

Demek ki deprem çantaları, deprem ödenekleri gibi şeylerden önce bu tarz bir durumun yaşanmaması için neler yapılabileceğine odaklanmamız gerekiyor.

 

Peki nasıl engelleriz? Depremleri durdurmanın mümkün olmadığını düşünürsek elimize sadece depreme dayanıklı yapılar kalmaktadır. Bunlar için de belediyelerden zemin etüdü firmalarına, mimarlar, mühendisler, müteahhitler, yapı denetim firmaları gibi birçok yapının düzgün çalışır durumda, güvenilir (şeffaf) ve denetlenebilir olması gerekir.

Bir başka şekilde olayı ele alırsak herkes kapısının önündeki pisliği temizlerse Dünya yaşanılabilir bir hâl alır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor …

Yükleniyor …

0

Ne düşünüyorsun?

Halil Mengü Çelikyapı tarafından yazılmıştır.

Deprem, cehalet ve rant

Unutkanlık