içinde ,

‘Tenet’ Ertelenirse, Birçok Film Bu Durumdan Etkilenecek

Geçen haftadan beri Warner Bros. tarafından açıklanması beklenen ve vizyon tarihi değişmeyip hali hazırda 17 Temmuz olan Tenet’ın ertelenmesi hâlinde 14 Ağustos’a alınacağı, bu tarihteki bir diğer Warner Bros. filmi olan Wonder Woman 1984’un ise aralık ayına erteleneceği konuşuluyor.

Co-Vid19 salgınının özellikle Avrupa ülkelerinde yavaş yavaş kontrol altına alınmasıyla birlikte, normale dönüş için birçok ülkede eylem planları da hazırlanmaya başladı. Açıklanan bu eylem planları, önümüzdeki birkaç ay içinde sinema salonlarının yeniden açılabileceğini gösterdi. Türkiye’de de hali hazırda Temmuz ayından itibaren sinema salonlarının açılması planlama dahilindeydi.

Sinema salonlarının yeniden açılacak olması, salgın sebebiyle ertelenen filmlerin vizyon tarihlerinin nasıl şekilleneceği konusunu gündeme getirdi. Bazı filmler sinemaya hiç uğramadan doğrudan dijital platformlara yöneldi. Büyük bütçeli filmler ise riske girmeden ya bu yılın sonunu ya da 2021 yaz girişini tercih ettiler. Yaşanan tüm bu süreçte vizyon tarihi değiştirilmeyen tek kayda değer yapım ise Tenet oldu. Christopher Nolan‘ın heyecanla beklenen yeni filminin vizyon tarihi hâlâ 17 Temmuz olarak duruyor. Tabi 17 Temmuz olarak kalması ve henüz netleşmemesinde Nolan’ın ısrarı olduğu biliniyor. Warner Bros.’un kararı merakla bekleniyor ancak stüdyoya yakın kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre Warner Bros., dünya genelinde sinema salonlarının yüzde 80’i açılmadan Tenet’ı vizyona sokmayı düşünmüyor. Özellikle sinema dünyası için büyük önem taşıyan Los Angeles ve New York’ta salgın hâlâ oldukça ciddi şekilde seyrettiği ve salonların yakın zamanda açılması zor göründüğü için, Tenet’ın ertelenme ihtimali de oldukça yüksek görünüyor.

Wonder Woman 1984 Vizyon Tarihi, İkinci Kez Ertelenebilir

Deadline’ın haberine göre Tenet’ın ertelenmesi vizyon takviminde yeni bir hareketlenme yaratabilir. Nolan, sinema salonlarının yeniden canlanması için Tenet’ın salgından sonra vizyona giren ilk büyük filmlerden biri olmasını istiyor. Bu yüzden Warner Bros.’un filmi ertelese dâhi bunun uzun süreli bir erteleme olmayacağı belirtiliyor. Deadline’da yer alan bilgilere göre ABD’deki sinema salonu işletmecilerine Tenet’ın ertelenmesi hâlinde 14 Ağustos’a alınacağı bildirildi.

Bu tarih daha önce bir diğer Warner Bros. yapımı olan Wonder Woman 1984‘a ayrılmıştı. Bu da Tenet’ın ertelenmesi hâlinde Wonder Woman 1984’un de erteleneceği anlamına geliyor. İlk planda 2019’un kasım ayında vizyona girmesi planlanan Wonder Woman 1984, ilk filmin gişede yakaladığı başarıdan cesaret alan Warner Bros.’un filmi gişede daha iddialı olacağı yaz aylarına almak istemesiyle 14 Ağustos 2020’ye alınmıştı. Yani Tenet’ın ertelenmesi hâlinde yeni Wonder Woman filmi ikinci kez ertelenmek zorunda kalacak.

Tenet ve Wonder Woman 1984’un vizyon tarihlerinde yaşanacak bu değişimin, diğer stüdyoların vizyon programlarını da etkileyeceği tahmin ediliyor ki bu da Tenet’ın ertelenmesine bağlı olarak sadece yeni Wonder Woman filminin değil, Tenet ile aynı haftaya denk gelmek istemeyecek, ağustos ve aralık aylarındaki diğer filmlerin de vizyon tarihinin değişebileceğini gösteriyor.

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Geceler Uzatılsın Lütfen…

Robert Pattinson’ın Gözünden Tenet ve Batman Filmleri