Karanlık moda geçin.

Işık moduna geçin.

içinde

‘Çoban Ressam’ Büşra Öğüt, Cinayet Kurbanı Kadınlar İçin Heykel Yaptı

Burdur’da, ‘Çoban ressam’ olarak tanınan Büşra Öğüt (22), katledilen kadınlar için Ağlasun ilçesindeki 1100 rakımlı Akdağ Yaylası’na ‘Uyuyan Güzel’ adını verdiği heykel yaptı. Büşra, heykeldeki taşlara cinayete kurban giden kadınların isimlerini yazdı.

Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Büşra Öğüt, okulunun pandemi sürecinde tatil olması nedeniyle Ağlasun ilçesindeki 1100 rakımlı Akdağ Yaylası’ndaki evinde ailesiyle birlikte yaşıyor. Son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine duyarsız kalmayan Büşra Öğüt, Akdağ Yaylası’ndaki arazide, küçük taşlarla kadın vücudunu betimleyen heykel yaptı.

Büşra Öğüt, “Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız kadın cinayetleri nedeniyle bir şekilde içimden gelen acıyı ortaya koymak istedim ve etrafta bulduğum taşlarla bir kadın vücudu oluşturdum. Bu kadın vücudunu oluşturan neredeyse bütün taşlarda, öldürülen kadınların isimleri yazıyor. Çünkü hepsinin acısı içimize bir taş gibi oturdu. Artık daha fazla kadın kaybetmek istemiyoruz. Artık buraya daha fazla taş koymak istemiyoruz” diye konuştu.

“Ve Artık Bu Dünyada Sadece Kadın Olmak Değil, İnsan Olmak da Çok Zor…”

Bu dünyada kadınların, öpülerek uyandırıldığı masallar değil, dövülerek öldürüldüğü gerçekler olduğunu aktaran Öğüt şunları söyledi:

“Faillerin tutukluluk süresini, kamuoyunda konuşulma oranına göre belirleyen, iyi hallerinden ötürü cezasını düşüren yargı sistemi var. Namus kavramını kadınla bağdaştıran, ne şekilde öldürülmüş olursa olsun ölümün sebebini kadına bağlayan, yaşanan ölümleri bir sonraki olay gerçekleşene kadar unutan toplum var. Kadınlar yalnızca masallarda sonsuza dek mutlu yaşayabiliyor, gerçek hayatta ise yaşamasına bile izin verilmiyor.
Ve artık bu dünyada sadece kadın olmak değil, insan olmak da çok zor…”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

“Uyuyan Güzel” Kaybettiğimiz yüzlerce kadın için… Bu dünyada kadınların öpülerek uyandırıldığı masallar değil, dövülerek öldürüldüğü gerçekler var. Faillerin tutukluluk süresini kamuoyunda konuşulma oranına göre belirleyen, “iyi hal”inden ötürü cezasını düşüren yargı sistemi var. Namus kavramını kadınla bağdaştıran, ne şekilde öldürülmüş olursa olsun ölümünün sebebini kadına bağlayan, yaşanan ölümleri bir sonraki olay gerçekleşene kadar unutan toplum var. Kadınlar yalnızca masallarda sonsuza dek mutlu yaşayabiliyor, gerçek hayatta ise yaşamasına bile izin verilmiyor. Ve artık bu dünyada sadece kadın olmak değil, insan olmak da çok zor… #istanbulsözleşmesi #pınargültekin #eminebulut #kadın

Büşra Öğüt (@busra.ogut)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ülkemizde sık sık duyduğumuz, haberlerini izlediğimiz kadın cinayetleri için, kendi yeteneği ile böylesine bir farkındalık yaratmak adına yaptığı bu güzel çalışmadan dolayı, Terspektif ailesi olarak Büşra Öğüt’e teşekkür ediyoruz. Gerçekten artık insan olmak bile çok zor. Belki şu anda hayal olarak görülebilir ancak umarız bir gün kadınlarımız, gece vaktinde sokakta, tedirgin olmadan ve arkalarından birinin gelip gelmediğini kontrol etmeden, huzur içinde yürüyebilirler. Unutmamamız gereken cümle ise yıllar evvel Rahmetli Neşet Ertaş tarafından söylenmişti. Kadınlar insandır, biz, insanoğlu…

Bu anlamlı çalışmanın fotoğraflarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ellerine, yüreğine sağlık. Teşekkürler Büşra!

 

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Murat Göğebakan – Bir Sevgi Adamı’nın Hikayesi

Kadıköy’de Sosyal ve Mesafeli Festival ‘Sanat Parkta’

Başa dönüş
close

Giriş Yap

Veya Kullanıcı Adıyla:

Parolanızı mı unuttunuz?

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website. %privacy_policy%

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.