içinde ,

Christopher Nolan, Tenet İçin Gerçek Bir Boeing 747’yi Patlattıkları Sahneyi Anlattı

Christopher Nolan, Tenet filminin bir sahnesi için gerçek bir Boeing 747 satın alıp, bir binaya çarptırarak patlatma kararının nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Christopher Nolan imzası taşıdığı için bu yılın heyecanla beklenen filmleri arasında başı çeken Tenet 17 Temmuz’da vizyona girecekti ancak sinema salonlarının kapalı olması sebebiyle bu tarihin ertelenmesi hala gündemde ve Warner Bros. vizyon tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak en azından şu an için Warner Bros. ve Nolan, film bu yaz vizyona girecekmiş gibi tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde filmden yeni bir fragman yayınlanırken, Nolan da Total Film’e verdiği röportajda filmin yapım süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Tenet’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan fragmanında en dikkat çeken sahnelerden biri fragmanın sonunda geldi. Söz konusu bu sahnede, Robert Pattinson‘ın karakteri, John David Washington‘ın karakterine bir uçak kazası planı anlatıyor. Hemen sonrasında da koca bir Boeing 747’nin bir binaya çarparak girdiğini ve infilak ettiğini görüyoruz.

İnfilak eden, parçalan, bir yerlere çarpan uçakları daha önce pek çok kez gördük. Hatta Nolan da The Dark Knight Rises ve Dunkirk gibi filmlerde uçakları içeren pek çok sahneye imza attı. Ancak bu sahneyi diğerlerinden ayıran oldukça önemli bir özelliği. O da bu sahnede gerçekten bir Boeing 747’nin kullanılmış ve patlatılmış olması.

Tenet, Salgın Nedeniyle Ertelenmediği Takdirde 17 Temmuz’da Vizyona Girecek

Bütçesi 205 milyon dolar civarında olan yeni filmindeki bir sahne için bir Boeing 747 satın alıp patlatma fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Nolan, aslında prodüksiyon açısından bunun en uygun alternatif olduğunu belirtiyor. Bu sahneyi ilk başta tasarlarken uçağın çarpmasını minyatür setlerle ve CGI yardımıyla çekmeyi planlayan Nolan, daha sonra Kaliforniya’da emekliye ayrılan eski uçaklara denk geldiklerini ve gerçek bir uçak kullanmanın maliyetini hesaplamaya başladıklarını söylüyor. Günün sonunda gerçek bir uçak alıp bu sahneyi kamera önünde çekmenin, minyatür setler kurup bu sahneyi CGI yardımıyla hazırlamaktan daha uygun olacağına karar verilmiş.

Özel efekt süpervizörü Scott Fisher ve yapım tasarımcısı Nathan Crowley ile bu büyük sahneyi nasıl çekeceklerini planladıklarını söyleyen Nolan, ani bir kararla uçağı satın alıp sahneyi bu şekilde çekmenin çok iyi sonuç verdiğini düşünüyor.

Robert Pattinson da Total Film’e verdiği demeçte böyle bir sahne çekmenin ne kadar çılgınca olduğuna dikkat çekti. Gerçek bir 747’yi patlattıkları bir sahnenin gerçek olacağını düşünmediğini söyleyen Pattinson, “böyle bir şey filmlerde kaç defa olabilir ki” diye düşündüğünü belirtiyor.

Bu açıklamalar ışığında şunu söyleyebiliriz ki Nolan, yine yıllarca konuşulacak bir film ile hayranlarını mahvetmek için gün sayıyor. Heyecanla beklediğimiz bu filmin ayrıntılarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Collider

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Wes Ball: ‘Yeni Planet of The Apes Filmi, Caesar’ın Mirasını Devam Ettirecek’

Lady Gaga’dan Yeni Albüm: Chromatica