içinde ,

Black Mirror 6. Sezon ‘Şimdi Yayında, Her yerde’

İspanya’daki bazı reklam panolarında Netflix’in popüler distopik dizisi Black Mirror’ın altıncı sezonu ile ilgili afişler göze çarpıyor. Afişlerdeki ‘Black Mirror 6. Sezon. Şimdi yayında, her yerde.’ yazısı, dizinin yeni sezonunun yayında olduğundan bahsetmekten ziyade, gerçek dünyada yaşananlara bir gönderme yapıyor.

Netflix’in ünlü distopik dizisi Black Mirror, şimdiye kadar yayınlanan 5 sezonuyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Distopik ve fütüristik bir dünya resmeden dizide anlatılanlar, aslında çok uzak gelecekte gerçekleşecekmiş gibi lanse edilse de, bir çoğu şu anda yaşadığımız dünyada gerçekleşen olaylar olarak göze çarpıyor.

Black Mirror’ın yaratıcısı Charlie Brooker, nisan ayında katıldığı bir radyo programında dizinin altıncı sezonunun beklemede olduğunu söyledi. Brooker, yaşadığımız günlerin Black Mirror’ın sunduğu karanlık gelecek için uygun olmadığını belirtirken, “Şu anda toplumların parçalanmasıyla ilgili hikayeleri hangi midenin kaldırabileceğini bilmiyorum. Bu yüzden yeni Black Mirror bölümleri üzerinde çalışmıyorum” açıklamasıyla durumu bir miktar özetlemişti.

‘Black Mirror 6th Season, Live Now, Everywhere’

Küresel bir virüs salgını ve bunun yanı sıra toplumları etkileyen olaylar yaşadığımız bugünlerde, Charlie Brooker’ın distopik bir diziyi bekletme kararı oldukça mantıklı görünüyor. Co-Vid19 salgını başladığından beri robot köpeklerin devriye gezdiğini dahi gördük. Bunun gibi onlarca örnek verilebilir. Özellikle 2020 başladığından bu yana gerçekleşen olaylar, bizlere gerçek bir Black Mirror bölümü yaşadığımızı hissettirdi.

Birçok kişinin aklına gelen bu düşünceyi İspanya’da bir ajans, bir Netflix reklam kampanyasına dönüştürdü. İspanya’nın başkenti Madrid’deki otobüs duraklarında bulunan reklam panolarına üzerinde “Black Mirror 6.Sezon. Şimdi yayında, her yerde” yazılı aynalar yerleştirildi.

 

Reklam kampanyasını başlatan Madrid merkezli reklam ajansı Brother and School’dan kampanyayla ilgili yapılan açıklamada, “Aylardır dünyada olan her şey uzun bir Black Mirror bölümü yaşıyor gibi hissetmemizi sağladı. 5.sezonunu Netflix’ten izleyebileceğiniz dizinin 6.sezonu gerçek dünyada oluyor” denildi. Tasarlanan reklam panosunun şeffaf oluşu ve olayları olduğu gibi yansıtması da ayrı bir dikkat çekici unsur olarak göze çarpıyor.

Aslına bakılırsa, Black Mirror dizisi bir distopya olmaktan ziyade, yayınlanan bölümlerdeki olaylar ya bir süre sonra gerçekleşti ya da halihazırda zaten yaşanıyordu. Bazı insanlara uçuk düşünceler gibi gelse de, bu olaylar çevremizde görünmeye başlayınca ya da yaşananlar farkedilince, bu durum diziye farklı bir gerçeklik kattı ve midesi sağlam olan kişilerden oluşan bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı.

Dizinin yapımcısı olan Charlie Brooker’ın açıklamalarında olduğu gibi, ufukta yeni bir sezon görünmüyor ancak yeni bir sezonu beklemekten ziyade, biraz kafamızı kaldırıp etrafa bakarsak, gözlerimizle görebiliriz yaşanan gerçeklikleri. Zaten uzun zamandır bir Black Mirror bölümünde değil miyiz?

Kaynak: DesignBoom

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

SpaceX’e Hollywood İmzası

2020 Bafta TV Ödülleri İçin Yarışacak Yapımlar Belli Oldu