içinde

Bakire – The Virgin of Small Plains

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba.. Neden uzun zamandır sahalarda yoktum çok yaymadan kısa özet geçeyim ev taşıdık çocuk, iş, taşınma derken hayat koşuşturmacasına düştük kendimizi unuttuk. Nefes alıp kendine zaman tanımayı unutanlar bu durumu bilirler..

Bir kitap incelemesine başlayalım. Nancy Pickard tarafından kaleme alınan, orijinal adı The Virgin of Small Plains olan ve Bakire olarak Türkçe’ye çevrilen romandan bahsedelim istedim.

Ballantine Books tarafından 18 Nisan 2006’da yayınlandı. Agatha Ödülü, Kötülük Yerli Gizem , En İyi Roman, 2006: The Virgin of Small Plains (Ballantine Books), Anthony Ödülü En İyi Roman, 2006, The Virgin of Small Plains (Ballantine Books),Edgar Ödülü En İyi Roman, 2006, The Virgin of Small Plains (Ballatine),Macavity Ödülü,En İyi Roman, 2007, The Virgin of Small Plains (Ballantine Books),Kansas Önemli Kitabı, 2007, The Virgin of Small Plains (Ballantine Books) , Yılın Kansas kitabı, 2009, The Virgin of Small Plains’i (Ballantine Books) ödülleri almış. Ephesus yayınları tarafından Ağustos 2015 de Bakire ismiyle yayınlanmıştır. New York Times Best Seller listesine de girmiştir.

Aldığı ödüllerden bahsettik gelelim kapak tasarıma, türüne , kurgusuna ve çevirisine. Kapak Selim Büyükgüner tarafından tasarlanmış. İçeriğini yansıtmamış ama renkler sonbahar temalı kurumuş yaprağın üzerine bakire yazılarak kullanılması ince bir nüans veriyor, gayet başarılı. Gizem öğeleriyle dolu bir kitap olduğu izlenimini veriyor. Orijinal kapak tasarımından esinlenilmiş olsa gerek ama orijinalinin mi çevirisinin tasarımı derseniz çevirisinin derim. Orijinalinde sıcak renklerin daha baskın olduğu başak tarlası mutlu bir hikaye hissiyatı veriyor. Tam bir tezat. Gerilim, gizem, heyecan, aşk hepsinin sıralı , kurgulu , birbiriyle bağlantılı olması romannın bütünlüğünü ve gerçekçiliğini korumuş. Film izler gibi okuyabiliyor canlandırabiliyorsunuz zihninizde. Tabi ki canlanlandırabilmeniz Türkçe bütünlüğünü koruyarak hikayeyi bozmadan çevirilmiş olması önemli. Çevirmenimiz Ekrem Köksal bunu başarmış.

Orijinal Kapak Tasarımı
Orijinal Kapak Tasarımı

Hikayemiz Kansas’ın kırsal kesimindeki küçük, sırlala dolu bir kasada geçiyor. Abby, Rex ve Mitch Üç yakın arkadaş. Abby ve Mitch tutkulu bir aşk yaşayan çift. Ancak bir gece karlarda ölü bulunan bir kız cesedi herkesin hayatını değiştirmiştir. Mitch cesedin bulunmasından bir gün sonra sevgilisi Abby ve en iyi arkadaşı Rex ‘i arkasında bırakarak apar topar ayrılmıştır. Zaman içerisinde kasaba halkı tarafından Small Plains Bakiresi olarak nitelendirilen açıklanamayan mucizeler ve iyileşmelere sebep olduğu söylentileri de dilden dile yayılmıştır. Yıllar sonra Mitch ‘in kasabaya geri dönmesi sır perdelerinin aralanmasını ve gerilime neden olacaktır. Mitch ‘e karşı hala bir şeyler hisseden Abby bu sır perdesini kaldırmaya kararlıdır. Abby ,Rex , Mitch kendilerinin ve Small Plains ‘in kaderini değiştiren o karanlık gecedeki sırların aralanmasının sonuçlarına artık hepsi hatta tüm kasaba halkı katlanacaktır.

Yazarımız Nancy Pickard ‘dan da bahsetmeden geçmek olmazdı diye düşünüyorum. 19 Eylül 1945’te Kansas City, Missouri’de doğmuş. Bir ABD suç romanı yazarı. Beş Macavity Ödülü , dört Agatha Ödülü , bir Anthony Ödülü ve Shamus Ödülü kazanmış ve bu dört ödülü de kazanan tek yazardır. 35 yaşında yazmaya başlamış, Amerika Gizem Yazarlarının Yönetim kurulunda görev yapmış, kadın gizem yazarlarının ilerlemesi için kurulmuş uluslararası kuruluş Sister’s İn Crime’ın kurucu üyesi ve eski başkanıdır. Türkçe’ çevrilen diğer kitapları Cinayetin Anatomisi, Cinayetin Şifresi ve Fırtına kokusu.  Bunların dışında kısa hikayeler, makalaler de kaleme almış ve bu yazılarında da ödüller almıştır.

Gerilim severler için yazarımızın Bakire kitabını öneriyorum. Bir solukta bitirebileceğiniz akıcı bir kitap. Bir sonraki kitap incelemesine kadar haydi herkes okumaya.. Ne bulursanız okuyun 😉 Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor …

Yükleniyor …

0

Ne düşünüyorsun?

Nazife Anaçoğlu tarafından yazılmıştır.

Amasya’nın Merzifon ilçesinde 1988 ‘de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümü mezunu. İşletme dalında Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültes’inden Pedagojik Formasyon Eğitimi ve belgesi aldı. Bir dönem boyunca Ordu’nun bir köy okulunda ücretli öğretmenlik yaptı. Boş zamanlarında kitap okumayı ve yabancı dizi-film izlemeyi sever. Her türü izlemeyi sever. Kitap konusunda genelde gerilim , polisiye türlerini tercih eder.

Brüksel lahanası sever misiniz? Peki babanız sever miydi?

Play Store