içinde , ,

39. İstanbul Film Festivali’nin Programından Online Olarak Gösterilecek 15 Film Açıklandı

Co-Vid19 salgını nedeniyle ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, programından 15 filmlik bir seçkiyle 15-29 Mayıs tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşacak. Bu 15 filmin hangileri olduğu açıklandı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve her yıl heyecanla beklenen pek çok filmi ve yeni keşifleri sinemaseverlerle buluşturan İstanbul Film Festivali‘nin bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyordu.

Ancak tüm dünyada hayatı sekteye uğratan ve sinema dünyasını da derinden etkileyen Co-Vid19 salgını, tahmin edildiği gibi İstanbul Film Festivali’ni de etkiledi. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de sinema salonları kapatılırken, 39. İstanbul Film Festivali de ileri bir tarihe ertelendi. İstanbul Film Festivali yönetimi tarafından o dönemde yapılan açıklamada, festivalin yıl içinde ileri bir tarihe ertelendiği, bu tarihin ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

Bu süreçte izleyicisinden daha fazla uzak kalmak istemeyen festival, bir ilke imza atıyor ve 39. yılında festival programı için Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçtiği 15 filmin Türkiye prömiyerlerini 15-29 Mayıs tarihleri arasında internette gerçekleştiriyor.

20 Yaşında Öleceksin, 5 Kusursuz Sayıdır, Küçük Kız, Söğüt ve Daha Fazlası

filmonline.iksv.org adresinden erişilebilen filmleri izlemek için biletler yine aynı site üzerinden alınabiliyor. Bilet işlemini takiben filmler 5 gün boyunca kişisel erişime açılacak ve bu süre zarfında seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izlemek için toplam 30 saati olacak.

Festivalde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere teker teker bilet alınabiliyor veya Toplu Film Paketi satın alarak 15 filmin tamamı daha avantajlı bir fiyatla izlenebiliyor. Türkçe altyazılı olarak yapılacak gösterimlere yalnızca Türkiye’den erişilebiliyor. Biletler 14 Mayıs Perşembe saat 10.30 saatinden itibaren satışa sunuldu.

39. İstanbul Film Festivali programında yer alıp çevrimiçi gösterilecek filmler ise şöyle:

Berlin Alexanderplatz (Yön: Burhan Qurbani)

20 Yaşında Öleceksin – You Will Die at Twenty (Yön: Amjad Abu Alala)

Hizmetkârlar – Sluzobníci (Yön: Ivan Ostrochovský)

Daha Büyük Bir Dünya – Un monde plus grand (Yön: Fabienne Berthaud)

5 Kusursuz Sayıdır – 5 è il numero perfetto (Yön: Igort)

Söz Senettir – Es gilt das gesprochene Wort (Yön: İlker Çatak)

Davacı – Litigante (Yön: Franco Loli)

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek – Swimming Out Till the Sea Turns Blue (Yön: Jia Zhang-ke)

Kız Kardeşim – Schwesterlein (Yön: Stéphanie Chuat, Véronique Reymond)

Lillian (Yön: Andreas Horvath)

Söğüt – Vrba (Yön: Milcho Manchevski)

1982 (Yön: Oualid Mouaness)

Walchensee Forever (Yön: Janna Ji Wonders)

Martin Eden (Yön: Pietro Marcello)

Küçük Kız – Petite Fille (Yön: Sébastien Lifshitz)

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Demir Demirkan’dan Karantina Sürprizi: Deli Hayaller

BBC First, 27 Mayıs’ta Türkiye’de Yayın Hayatına Başlıyor