içinde ,

16 Yıl Sonra Yeniden ‘Neredesin Firuze’

Ezel Akay, 2004 yapımı Neredesin Firuze filminin 16 yıl sonra yeniden vizyona gireceğini açıkladı.

Koronavirüs salgınının artık yavaş yavaş kontrol altına alınması ile birlikte Türkiye’nin de aralarında yer aldığı pek çok ülkede sinema salonlarının yeniden açılması için planlar yapılmaya başlandı. Bu bağlamda Türkiye’de sinema salonlarının temmuz ayı başında yeniden açılması planlanıyor. Ancak  vizyon takviminin salgın nedeniyle alt üst olması, sinemalar yeniden açıldıktan sonra izleyicileri nelerin beklediği sorusunu akıllara getiriyor.

Başta Tenet olmak üzere, vizyon tarihi değişmeyen veya sadece kısa süre için ertelenen bazı filmler sinema salonları yeniden açıldıktan sonra izleyici ile buluşacak. Ancak sadece bu filmlerin yeterli olmayacağı düşünülmüş olsa gerek ki, ABD ve Çin gibi ülkelerde stüdyolar, geçmiş yıllarda vizyona giren, beğeni kazanmış eski filmleri yeniden sinemalarda göstermeye hazırlanıyor. Bu filmlerin izleyicinin yeniden salonlara döneceği umulan geçiş sürecinde bir tampon görevi görmesi umuluyor.

Ezel Akay İmzalı Neredesin Firuze, 16 Yıl Sonra Yeniden Vizyona Giriyor

ABD ve Çin’de uygulanan bu yöntemi Türkiye’de uygulamaya koyacak olacak olan usta yönetmen Ezel Akay, 2004 yapımı Neredesin Firuze filminin 16 yıl sonra yeniden vizyona gireceğini açıkladı. Filmin salonlara döneceği gün için net bir tarih verilmedi, ancak Akay’ın açıklaması filmin bu yaz beyazperdedeki yerini alacağını gösteriyor. Akay’ın konuyla ilgili paylaşımında “Açık havada ve sürekli dezenfekte edilen salonlarda beraber şarkı söyleyelim diye!” ifadesini kullanması, salgın sonrası yeniden canlanmaya başlayan açık hava gösterimlerinin de filmin vizyon programının parçası olacağını göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye sinemasının en başarılı müzikallerinden biri olan Neredesin Firuze; Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu gibi isimlerin etkileyici performanslarıyla 2000’lerin en başarılı yerli filmlerinden birine dönüşmüştü. Filmin sinopsisi ise şöyle:

Hayri ve Orhan İstanbul Plakçılar Çarşısı’nda prodüktörlük yapan iki iş adamıdır ancak son çıkardıkları kasetler başarı elde edemeyince büyük borçların içine düşerler. Ancak Almanya’da yaşayan ve sesi çok güzel olan Ferhat iki adamın kurtuluşu olabilir.

Diğer yandan, Ezel Akay’ın salgın patlak vermeden önce 20 Mart’ta vizyona girmesi planlanan yeni filmi 9 Kere Leyla‘nın ne zaman sinemaseverler ile buluşacağı şu an için belirsizliğini koruyor. Akay’ın heyecanla beklenen yeni filmi; Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Elçin Sangu, Fırat Tanış, Alican Yücesoy, Hakan Eke, Emre Kıvılcım, İhsan Ceylan gibi isimleri bir araya getiriyor.

Ne düşünüyorsun?

Kerim Of tarafından yazılmıştır.

Başlangıç; 1984, bitiş; henüz hesaplanmadı. Önemli olan keyif almak ve anı biriktirmek. Kısacası basitçe ve huzurla yaşamak...

Ordulu Yönetmen Şerafettin Kaya’dan Büyük Gurur

İki Dakika Bir Kitap – Fatih Murat Arsal Şahane Gelin